1/4C24-P250-I5
1/4C24-P250-I5
DigiKey Part Number
633-1/4C24-P250-I5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1/4C24-P250-I5
Description
DC DC CONVERTER 250V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 250V 1A 23V - 30V Input
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Module
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Size / Dimension
8.00" L x 4.50" W x 1.06" H (203.2mm x 114.3mm x 27.0mm)
Number of Outputs
1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Input (Min)
23V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Max)
30V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A