Image for 1/4C24-P250-H is not available
1/4C24-P250-H
DigiKey Part Number
633-1/4C24-P250-H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1/4C24-P250-H
Description
DC DC CONVERTER 250V 60W
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 250V 1A 23V - 30V Input
Category
Power (Watts)
60 W
Series
Features
Heat Sink
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Package / Case
Module
Size / Dimension
8.00" L x 4.50" W x 1.46" H (203.2mm x 114.3mm x 37.2mm)
Voltage - Input (Min)
23V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Input (Max)
30V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1A