1/4C24-N30
DigiKey Part Number
633-1/4C24-N30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1/4C24-N30
Description
DC DC CONVERTER 250V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 250V 120mA 23V - 30V Input
Category
Current - Output (Max)
120mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Package / Case
11-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.70" L x 1.50" W x 0.83" H (94.0mm x 38.1mm x 21.2mm)
Voltage - Input (Min)
23V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Input (Max)
30V