7B-11.0592MAAJ-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Direct
ECS Inc.
In Stock: 3,844
Datasheet
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 18pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
7B-11.0592MAAJ-T
DigiKey Part Number
887-1098-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7B-11.0592MAAJ-T
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
7B-11.0592MAAJ-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
11.0592 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)