PEAMW20I-18-B1
DigiKey Part Number
3989-PEAMW20I-18-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMW20I-18-B1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 20 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.25" L x 1.54" W x 1.34" H (57.2mm x 39.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output (Max)
410mA
Standard Number
Power (Watts)
20 W