PEAD50B-12-B2
DigiKey Part Number
3989-PEAD50B-12-B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAD50B-12-B2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 50 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.13" L x 1.81" W x 1.10" H (105.0mm x 46.0mm x 28.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, PSE, UKCA
Current - Output (Max)
4.19A
Standard Number
Power (Watts)
50 W