PAA240-12A
DigiKey Part Number
3989-PAA240-12A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAA240-12A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 160W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.01" L x 2.05" W x 1.09" H (101.9mm x 52.1mm x 27.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
20 A