WSU240-1000-13 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 237-2253-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WSU240-1000-13 |
Description | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | WSU240-1000-13 Models |
Category | Power (Watts) 24 W |
Manufacturer Triad Magnetics | No Load Power Consumption 100mW (Max) |
Series | Polarization Positive Center |
Packaging Bulk | Applications ITE (Commercial) |
Part Status Active | Efficiency Level VI |
Region Utilized North America | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Form Wall Mount (Class II) | Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm |
Input Type Fixed Blade | Cord Length 72" (1.83m) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Input Connector NEMA 1-15P |
Voltage - Output 24V | Size / Dimension 3.03" L x 1.89" W x 1.22" H (77.0mm x 48.0mm x 31.0mm) |
Current - Output (Max) 1A | Approval Agency cETLus |