L6R120D-480-C6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 70
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
In Stock: 0
Datasheet
48V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
L6R120D-480-C6
DigiKey Part Number
L6R120D-480-C6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R120D-480-C6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C6
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.61" L x 2.60" W x 1.54" H (168.0mm x 66.0mm x 39.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, EN, FCC, TUV
Voltage - Output
48V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A
Weight
1.301 lb (590.0 g)
Power (Watts)
120 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)