TIM 3.5-2415SM
DigiKey Part Number
1951-1971-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TIM 3.5-2415SM
Description
DC DC CONVERTER 24V 3.5W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 146mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
TIM 3.5-2415SM Models
Category
Power (Watts)
3.5 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
16-SMD Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.96" L x 0.57" W x 0.41" H (24.3mm x 14.4mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
146mA