THN 10-7215UIR
DigiKey Part Number
1951-THN10-7215UIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 10-7215UIR
Description
12:1 INPUT 10W DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 420mA 14V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THN 10-7215UIR Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
14V
Package / Case
7-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
420mA