TEQ 20-7212WIR
DigiKey Part Number
1951-1131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEQ 20-7212WIR
Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 160V Input
EDA/CAD Models
TEQ 20-7212WIR Models
Category
Current - Output (Max)
1.67A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
20W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 93°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
43V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)
Voltage - Output 1
12V