TEP 100-3618UIR
DigiKey Part Number
1951-TEP100-3618UIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 100-3618UIR
Description
DC DC CONVERTER 48V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 2.1A 9V - 75V Input
EDA/CAD Models
TEP 100-3618UIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
2.1A
Standard Number
Power (Watts)
100 W