TCR3UM18A,LF(SE
DigiKey Part Number
264-TCR3UM18ALF(SETR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR3UM18ALF(SECT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR3UM18ALF(SEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3UM18A,LF(SE
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq)
680 nA
Control Features
Current Limit, Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.457V @ 300mA