TCR2DG12,LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 3,149
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-WCSP (0.79x0.79)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TCR2DG12,LF
DigiKey Part Number
TCR2DG12LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR2DG12LFCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR2DG12LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR2DG12,LF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA 4-WCSP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TCR2DG12,LF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Digi-Reel®
PSRR
85dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
4-UFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-WCSP (0.79x0.79)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V