TCR15AGADJ,LF
DigiKey Part Number
TCR15AGADJLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR15AGADJLFCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR15AGADJLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR15AGADJ,LF
Description
IC REG LIN POS ADJ 1.5A 6-WCSPF
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.5A 6-WCSPF (0.80x1.2)
Category
Voltage Dropout (Max)
0.216V @ 1.5A
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
95dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-XFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.6V