CCS15S30,L3F
DigiKey Part Number
CCS15S30L3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
CCS15S30L3FCT-ND - Cut Tape (CT)
CCS15S30L3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCS15S30,L3F
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A CST2C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1.5A Surface Mount CST2C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCS15S30,L3F Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
200pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
CST2C
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
400 mV @ 1 A