Image for XC6806A36511-G is not available
XC6806A36511-G
DigiKey Part Number
XC6806A36511-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC6806A36511-G
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10LGA
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 10-LGA-B01 (2.5x1.6)
Category
Charge Current - Max
385mA
Battery Pack Voltage
3.65V
Series
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Interface
USB
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)