XC6802A42XMR-G
DigiKey Part Number
893-1145-2-ND - Tape & Reel (TR)
893-1145-1-ND - Cut Tape (CT)
893-1145-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC6802A42XMR-G
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL SOT25
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer SOT-25-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XC6802A42XMR-G Models
Category
Charge Current - Max
800mA
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Battery Pack Voltage
4.2V
Series
Voltage - Supply (Max)
6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)