LED50W-072-C0700-D
DigiKey Part Number
1121-1086-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED50W-072-C0700-D
Description
LED DRIVER CC AC/DC 24-72V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 36 ~ 72V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
LED50W-072-C0700-D Models
Category
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
50 W
Series
Dimming
Analog
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Efficiency
88%
Size / Dimension
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
36 ~ 72V