LED50W-036-C1400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 110
1.4A 18 ~ 36V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LED50W-036-C1400
DigiKey Part Number
1121-1087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED50W-036-C1400
Description
LED DRIVER CC AC/DC 12-36V 1.4A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LED50W-036-C1400 Models
Category
Current - Output (Max)
1.4A
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
50 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
87%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Base Product Number
Voltage - Output
18 ~ 36V