TPSM8287A15BBHRDWR
DigiKey Part Number
296-TPSM8287A15BBHRDWRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM8287A15BBHRDWRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM8287A15BBHRDWRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM8287A15BBHRDWR
Description
6V INPUT, 15A PARALLELABLE DC/DC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.4 ~ 3.35V 15A 2.7V - 6V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSM8287A15BBHRDWR Models
Category
Current - Output (Max)
15A
Mfr
Power (Watts)
50 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Remote Sense
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
39-PowerBFQFN Module
Voltage - Input (Min)
2.7V
Size / Dimension
0.27" L x 0.18" W x 0.16" H (6.8mm x 4.5mm x 4.0mm)
Voltage - Input (Max)
6V