TPS799285DDCT
DigiKey Part Number
296-TPS799285DDTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS799285DDCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS799285DDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS799285DDCT
Description
IC REG LINEAR 2.85V SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-THIN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS799285DDCT Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Supplier Device Package
SOT-23-THIN
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 200mA