REF4132B30DBVR
DigiKey Part Number
296-REF4132B30DBVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-REF4132B30DBVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-REF4132B30DBVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REF4132B30DBVR
Description
IC VREF SERIES 0.05% SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3V V ±0.05% 10 mA SOT-23-5
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
15µVp-p
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
24µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
3.05V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Supply
100µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
SOT-23-5
Tolerance
±0.05%
Base Product Number
Temperature Coefficient
30ppm/°C