LM9076QBMAX-3.3/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-SOIC
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM9076QBMAX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM9076QBMAX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM9076QBMAX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM9076QBMAX-3.3/NOPB Models
Category
Current - Supply (Max)
4.5 mA
Mfr
PSRR
60dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA