LM4132BQ1MFR2.5
DigiKey Part Number
LM4132BQ1MFR2.5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4132BQ1MFR2.5
Description
IC VREF SERIES 0.1% SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 20 mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM4132BQ1MFR2.5 Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
240µVp-p
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
2.9V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply
100µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Reference Type
Series
Grade
Automotive
Output Type
Fixed
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
20 mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Tolerance
±0.1%
Supplier Device Package
SOT-23-5
Temperature Coefficient
20ppm/°C