LM4050QBIM3X2.5/NOPB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 1,936
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 1,661
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 665
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3
SOT-23-3
LM4050QBIM3X2.5/NOPB
DigiKey Part Number
LM4050QBIM3X2.5/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4050QBIM3X2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4050QBIM3X2.5/NOPB Models
Category
Noise - 10Hz to 10kHz
41µVrms
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Cathode
65 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Reference Type
Shunt
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C