LM4040BIM7X-2.5/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 12,000
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 1,250
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 966
In Stock: 520
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SC-70-5
LM4040BIM7X-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-43051-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040BIM7X-2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SC70-5
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4040BIM7X-2.5/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Current - Cathode
65 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SC-70-5
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.2%