LM3S1968-IQC50-A2
DigiKey Part Number
726-1113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S1968-IQC50-A2
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3S1968-IQC50-A2 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
50MHz