BQ48SH-28X6NSH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 14,270
Datasheet
Image for BQ48SH-28X6NSH is not available
BQ48SH-28X6NSH
DigiKey Part Number
296-13634-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BQ48SH-28X6NSH
Description
IC CLK BATT/XTAL 32.768KHZ 48MAH
Customer Reference
Detailed Description
Snaphat® Lithium Clock Battery/Crystal IC 48mAh 2.8 V 32.768 kHz 6 pF
Datasheet
EDA/CAD Models
BQ48SH-28X6NSH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Capacity
48mAh
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Rated
2.8 V
Series
Frequency
32.768 kHz
Packaging
Tube
Load Capacitance
6 pF
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)