RN212-2.6-02-0M4
DigiKey Part Number
817-2174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN212-2.6-02-0M4
Description
CMC 400UH 2.6A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 µH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.6A DCR 40mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
300V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tube
Approval Agency
ENEC, UR, VDE
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.709" L x 0.492" W (18.00mm x 12.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.799" (20.30mm)
Inductance @ Frequency
400 µH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
2.6A