FN5420-5.9-88-E0XXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Enerdoor
In Stock: 5
Datasheet
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 5.9 A DC ~ 60Hz Single Stage Terminal Block
FN5420-5.9-88-E0XXT
DigiKey Part Number
817-FN5420-5.9-88-E0XXT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN5420-5.9-88-E0XXT
Description
LINE FILTER 5.9A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
5.9 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
Regenerative Motor Drive
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
480 V
Inductance
7.48mH
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
530 V