FN2520-20-05-C1111
DigiKey Part Number
817-FN2520-20-05-C1111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2520-20-05-C1111
Description
LINE FLTR 400VDC 277VAC 20A CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 20 A 277V 400V DC ~ 60Hz Two Stage Quick Connect
Category
Current
20 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CQC, CSA, ENEC, UKCA, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Quick Connect
Voltage - Rated DC
400V
Inductance
L1 - 2.4mH, L2 - 2.4mH
Voltage - Rated AC
277V