EV28-1.0-02-36M
DigiKey Part Number
817-1045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV28-1.0-02-36M
Description
CMC 36MH 1A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 mH @ 400 Hz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1A DCR 591mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
591mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.150" L x 0.827" W (29.20mm x 21.00mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.406" (35.70mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
36 mH @ 400 Hz
Base Product Number
Current Rating (Max)
1A