EH35-2.0-02-20M
DigiKey Part Number
817-1026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EH35-2.0-02-20M
Description
CMC 20MH 2A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2A DCR 150mOhm (Typ)
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
150mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.417" L x 1.417" W (36.00mm x 36.00mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.130" (28.70mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
20 mH @ 10 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
2A