MT5000-1/2-0-SP
DigiKey Part Number
MT5000-1/2-0-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT5000-1/2-0-SP
Description
HEATSHRINK 1/2" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Black
Category
Inner Diameter - Recovered
0.250" (6.35mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Abrasion Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)