ATUM-19/6-X-STK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Image for ATUM-19/6-X-STK is not available
ATUM-19/6-X-STK
DigiKey Part Number
ATUM-19/6-X-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-19/6-X-STK
Description
HEAT SHRINK TUBING
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.750" (19.05mm) 3 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.088" (2.25mm)
Features
Adhesive Lined, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.236" (5.99mm)
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Non-Cancelable/Non-Returnable
Alternate Color
HEATSHRINK DUAL WALL 19MM X 4'