Image for ATUM-12/4-0-SP is not available
ATUM-12/4-0-SP
DigiKey Part Number
484-ATUM-12/4-0-SP-ND
484-ATUM-12/4-0-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-12/4-0-SP
Description
HTSHRNK0.472" BLCK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.472" (11.99mm) 3 to 1 Black 656.2' (200.0m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.157" (3.99mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
80°C
Length
656.2' (200.0m)
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.472" (11.99mm)
Shelf Life
60 Months
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 200 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK DUALWALL 12MM X 4'
In-Stock: 748
HEATSHRINK 0.472" X 656.2' BLACK