ATUM-12/3-0-SP
DigiKey Part Number
484-ATUM-12/3-0-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-12/3-0-SP
Description
HTSHRNK0.472"X656.2'BLCK METER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.472" (11.99mm) 4 to 1 Black Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.055" (1.40mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.472" (11.99mm)
Spool Size
656.2' (200.0m)
Inner Diameter - Recovered
0.118" (2.99mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 338 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK DUAL WALL 12MM X 4'
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.472" X 656.2' BLACK