Image for 55PC1131-20-2/4/6-9CS2502 is not available
55PC1131-20-2/4/6-9CS2502
DigiKey Part Number
55PC1131-20-2/4/6-9CS2502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC1131-20-2/4/6-9CS2502
Description
CABLE 3COND 20AWG WHITE SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Conductor Multi-Conductor Cable White 20 AWG Braid
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.139" (3.53mm)
Mfr
Shield Type
Braid
Packaging
Bulk
Jacket Color
White
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
150°C
Number of Conductors
3
Jacket (Insulation) Thickness
0.0075" (0.191mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Conductor Strand
19/32
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%