55PC0224-24-2/6CS2502
DigiKey Part Number
55PC0224-24-2/6CS2502-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC0224-24-2/6CS2502
Description
CABLE 2COND 24AWG FEET
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable 24 AWG Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Conductor Material
Copper Alloy, Silver Coated
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.079" (2.01mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
200°C