Image for 55PC0223-12-6/9CS2957 is not available
55PC0223-12-6/9CS2957
DigiKey Part Number
55PC0223-12-6/9CS2957-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC0223-12-6/9CS2957
Description
CABLE 2COND 12AWG
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable 12 AWG
Category
Conductor Strand
37/28
Mfr
Conductor Material
Copper, Nickel Coated
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Diameter
0.209" (5.31mm)
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
200°C