PB114005
PB114005
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
PB114005
DigiKey Part Number
PB2084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB114005
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
3.75 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
0.5 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4000VA
Coil Resistance
70 Ohms
Coil Current
71.4 mA