TYC0805B104KGP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
TYC0805B104KGP
DigiKey Part Number
TYC0805B104KGP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYC0805B104KGP
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low Dissipation Factor
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)