Image for TYC0603B103KGT is not available
TYC0603B103KGT
DigiKey Part Number
TYC0603B103KGT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYC0603B103KGT
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low Dissipation Factor
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)