TJT15047RJ
DigiKey Part Number
A123870-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJT15047RJ
Description
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 150W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 250°C
Part Status
Active
Size / Dimension
4.724" L x 3.150" W (120.00mm x 80.00mm)
Resistance
47 Ohms
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
150W