TJT150150RJ
DigiKey Part Number
A123873-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJT150150RJ
Description
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 150W
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Screw Holes
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
4.724" L x 3.150" W (120.00mm x 80.00mm)
Resistance
150 Ohms
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
150W