THS255K6J
DigiKey Part Number
A132012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THS255K6J
Description
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 kOhms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Resistance
5.6 kOhms
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
25W