THS15R10J
DigiKey Part Number
A131975-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THS15R10J
Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 15W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±5% 15W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Resistance
100 mOhms
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
15W