THS1550RJ
THS1550RJ
THS1550RJ
DigiKey Part Number
A131965-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THS1550RJ
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 15W
Detailed Description
50 Ohms ±5% 15W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Resistance
50 Ohms
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
15W